+387 65 309 863
+387 65 309 863

4. nedelja trudnoće – prvi trimestar

Beba – 4. nedelja trudnoće

Do kraja ove nedelje započinje formiranje horionskih resica, a gestacijska vreća u kojoj se nalazi plod može se vidjeti transvaginalnim ultrazvukom. Pravilan i jasno vidljiv kružić predstavlja žumančanu kesu koja pomaže prehranu bebe sve do pune zrelosti posteljice.

Sa daljim rastom posteljica će pomagati vašoj bebi u toku svih devet mjeseci trudnoće. Ona se sastoji od mreže krvnih sudova i krvi iz vašeg tijela koja prenosi kiseonik i hranljive materije do ploda. Postoji nekoliko različitih ćelijskih omotača iz kojih će nastati organi vaše bebe i drugi dijelovi njenog tijela. Ostali omotači će formirati nervni sistem i mozak.

Četvrta nedelja trudnoće se često naziva i embrionalnim periodom. Tokom ove nedelje započinje razvoj organa. Rane nedelje trudnoće predstavljaju kritični period za razvoj ploda. Svaka izloženost štetnim supstancama u toku četvrte nedelje trudnoće ili kasnije u toku prve trećine trudnoće (do kraja 12. nedelje) može oštetiti plod ili dovesti do zastoja u njegovom razvoju. Zato je važno da u ovom periodu trudnoće izbjegavate kontakt sa šetnim djelovanjima i supstancama. Trebate obavijestiti vašeg ginekologa ukoliko ste bili izloženi bilo kojem potencijalno štetnom djelovanju ili supstanci koja bi mogla uticati na razvoj bebe.

Upamtite da su najzastupljenije supstance koje mogu štetno djelovati na razvoj vaše bebe i uzrokovati deformitete i malformacije alkohol i nikotin. Upotreba bilo kojih kojih drugih štetnih supstanci u trudnoći može takođe dovesti do istih posljedica. Ako ste ovisnik o nekim supstancama o tome trebate hitno obavijestiti vašeg ginekologa kako bi vam na vrijeme pružio odgovarajuću pomoć.

Mama – 4. nedelja trudnoće

Vaše tijelo počinjeda odašilje signale trudnoće.Sada će urinski test trudnoće vjerovatno biti pozitivan. On određuje prisustvo hormona trudnoće u vašem tijelu. U ovom periodu trudnoće vjerovatno ste umorni i pospani. Mokrite češće doživljavate nagle promjene raspoloženja i bolnu napetost u dojkama. Ovo su rani znaci tudnoće.
U četvrtoj nedelji trudnoće očekivaćete menstruaciju. Tokom ranih nedelja trudnoće dok posteljica još uvijek nije formirana vaš jajnik formira jednu strukturu koja se zove žuto tijelo. To se dešava na onom jajniku iz kojeg je izašla oplođena jajna ćelija. Žuto tijelo proizvodi hormon progesteron tokom prvih nedelja trudnoće. Posteljica započinje sa proizvodnjom progesterona koji je potreban za održavanje trudnoće tek od 12. nedelje.

Možda će te biti u stanju da primijetite neke promjene na sebi već u četvrtoj nedelji trudnoće. Trudnice u to vrijeme osjećaju zamor i pospanost, što nije čudno obzirom na nevjerovatan napor koji tijelo ulaže da podrži razvoj bebe! Mnoge žene porede ovaj simptom sa stanjem koje osjećaju neposredno prije pojave menstruacije. Zapravo u četvrtoj nedelji trudnoće ne možete da osjetite ništa drugo osim lažnih menstrualnih tegoba uključujući mučninu i grčeve pri dnu malog stomaka. Neke žene u ovom periodu imaju tako snažne grčeve da su apsolutno sigurne da će dobiti menstruaciju. Tek kasnije će otkriti da su zapravo trudne.

Da li ste trudni?

Trudnoću možete utvrditi testom za trudnoću več u četvrtoj nedelji. Kućni test za utvrđivanje trudnoće je sasvim pozdan. Čim utvrdite da ste trudni, što prije zakažite prvu posjetu ginekologu. Neke žene su razočarane kada vide da je njihov test trudnoće negativan. Budite strpljivi. Neke žene ne stvaraju dovoljno hormona trudnoće (HCG) da bi se trudnoća na samom početku mogla utvrditi standardnim testom.

Koliko je vremena potrebno da bi se zatrudnijelo zavisi od mnogih faktora. Ponekad je za to potrebno više mjeseci. Ako prođe više od godinu dana, a ne dođe do trudnoće tek onda se može govoriti o sterilitetu ili infertilitetu.

Upamtite da je stres veliki neprijatelj trudnoće. Neke žene su zatrudnile baš onda kada su od toga odustale smatrajući da njihova trudnoća nije moguća. Možda zvuči čudno ali ljudsko tijelo je veoma složena “mašina” pa tako i razne stvari, uključujući i stress mogu utjecati na sposobnost tijela da normalno funkcioniše.

Savjeti

Da li ste znali da je zagađena životna sredina isto toliko štetna za trudnoću kao i otrovi koje možete unijeti u sebe ishranom? Važno je da budete svjesni postojanja svih otrova u vašoj životnoj okolini i zagađenja koja mogu nanijeti štetu trudnoći. Neke od najčešćih supstanci koje mogu zagaditi vašu životnu sredinu su: olovo, živa, pesticidi, herbicidi i neki drugi hemijski proizvodi. Ako ste na vašem radnom mjestu izloženi različitim hemijskim supstancama potrebno je da o tome porazgovarate sa vašim ginekologom i utvrdite da li su one opasne za trudnoću.

Kao buduća majka morate biti veoma pažljivi sa ishranom i prije nego što zatrudnite. Naučite koju hranu treba da jedete tokom trudnoće, a koju da izbjegavate. Da li znate da u trudnoći treba izbjegavati neke namirnice?

Nivo hormona trudnoće HCG kod onih koji nose blizance je povišen, često je to prvi znak višeplodne trudnoće. Odprilike 18. dana začeća ili poslije 32. dana od zadnje menstruacije prosječan nivo ovog hormona iznosi 450, a kod blizanačke trudnoće 1500. To ipak nije siguran način za detektovanje blizanačke trudnoće.

Dr Boris i Bojana Škarica

Dr B. Škarica

Call Now ButtonPozovite