Porast tjelesne težine u trudnoći ovisi o brojnim faktorima, uključujući visinu i tjelesnu težinu koju je trudnica imala prije trudnoće. Žene sa višeplodnom trudnoćom dobivaju više na tjelesnoj težini od žena sa jednoplodnom trudnoćom. Uglavnom, većina žena će u trudnoći dobiti na tjelesnoj težini između 7,5 kg i 17,5 kg . Porast tjelesne težine zavisi od toga da li ste bili iznad ili ispod normalne težine prije trudnoće.
Američko udruženje ginekologa i akušera (The American College of Obstetricians and Gynecologists) daje slijedeće smjernice za porast TT tokom trudnoće:
Koliko ćete dobiti na težini u trudnoći ovisi o brojnim faktorima kao što su vaše zdravstveno stanje, broj beba koje nosite, težine i visine koju ste imali prije trudnoće. Žene sa blizanačkom trudnoćom će imati veći porast tjelesne težine od žena sa jednom bebom i taj porast će iznositi od 22,5 kg – 25 kg.
Doprinos porastu tjelesne težine trudnice:
Svaki put kad posjetite doktora on će Vam vjerovatno izmjeriti tjelesnu težinu. Naglo povećanje tjelesne težine između dvije posjete može biti znak ranog upozorenja za ozbiljno stanje, uključujući i preeklampsiju koja može dovesti do stvaranja velikih otoka.
Iako je važno da tokom trudnoće dobijete na težini, trebali bi izbjeći preveliki porast tjelesne težne zbog nepravilne ishrane. Preveliko dobivanje na težini moglo bi doprinijeti i nastanku gestacijskog diabetesa koji je štetan za majku i dijete. Preveliko povećanje tjelesne težine tokom trudnoće povećava rizik za oštećenje kičmenog stuba!
Ostala stanja od kojih zavisi porast tjelesne težine su Vaša visina i zdravstveno stanje prije trudnoće. Žene sa blizanačkom trudnoćom će dobiti više na težini od onih sa jednom bebom. Većina žena će u prvoj trećini trudnoće dobivati oko 0,5 Kg mjesečno, 0,75 Kg nedeljno tokom druge trećine trudnoće i 0,5 Kg nedeljno tokom treće trećine (trimestra) trudnoće. Treba imati u vidu da ovo dobivanje na težini veoma varira od trudnice do trudnice.
Neke žene dobiju u drugom trimestru trudnoće na težini više nego u prvom i trećem trimestru zajedno. Važno je imati dobro uravnoteženu ishranu, sa hranom iz sve četri grupe prehrambenih namirnica.
Radi nadzora Vaše tjelese težine u trudnoći treba znati da je većini trudnica dnevno potrebno između 2100 – 2700 kalorija.
Uravnotežena ishrana podrazumijeva unos odgovarajućih količina proteina, masnoća i ugljenih hidrata koji će osigurati bebi sve potrebne materije tokom trudnoće. Trudnoća nije vrijeme za redukcionu dijetu!
Najvažnije što trebate znati da je svaka žena jedinstvena i različita. Većina žena počinje gubiti na težini već vrlo brzo poslije trudnoće.
Nevjerovatna izliječenja i izjave pacijenata pogeldati ovdje.
Copyright © 2020 Dr Boris i Bojana Škarica. Sva prava zadržana.
Nijedan dio ove publikacije ne smije se reprodukovati, prenositi, prepisivati, pohraniti u kakvom pretražnom sistemu. Ne smije se prevoditi na bilo koji jezik, u bilo kojem obliku ili na bilo koji način, bez pismene dozvole