wp-cerber
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/kiropra/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121Trudnoća je uobičajeno vrijeme kada se pojavljuju bolovi u leđima. Naučne studije su utvrdile da 50% – 80% trudnica pate od bol u donjem dijelu leđa u trudnoći. Ovi bolovi se mogu pojaviti i u trećem trimestru trudnoće, ali su najčešći između petog i sedmog mjeseca. Postojanje bolova u donjem dijelu leđa kao i postojanje takvih bolova u prethodnoj trudnoći, višeplodne trudnoće i starije trudnice su najznačajniji faktori rizika za pojavljivanje bolova u donjem dijelu leđa tokom trudnoće. Bolovi u leđima tokom trudnoće mogu dostići visoki intenzitet, biti dugotrajni i značajno onesposobiti trudnice za obavljanje njihovih poslova, čak i za obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Stapelton i saradnici su u svojoj studiji ustanovili da je 35,5% od 1120 trudnica patilo od srednje teških i teških bolova tokom trudnoće u trajanju od najmanje jedan mjesec.
Također su ustanovili da 48,9% trudnica sa bolovima u leđima nisu zatražile pomoć od svojih doktora. Ovi podatci su manji od podataka drugih istraživača koji su utvrdili da 68% do 85% trudnica sa tegobama u leđima nije zatražilo pomoć od svog ljekara, nije dobilo bilo kakvu pomoć i objašnjenje, niti su od strane ljekara postavljana pitanja ovakvog tipa. Stapelton i saradnici su utvrdili da su bolovi u leđima ostali kod 68% porođenih žena sa povremenim pojavljivanjem i sa tendencijom prema kronicitetu.
Ova i brojna druga istraživanja su ukazala na veliku učestalost bolova u donjem dijelu leđa kod trudnica. Da ti bolovi mogu dostići veliku jačinu, dugotrajnost i ometati izvršavanje radnih obaveza trudnica i njihove svakodnevne aktivnosti. Očigledno je da bol u donjem dijelu leđa tokom trudnoće ne samo da smanjuje kvalitet života trudnice nego dovodi i do povećanja broja dana bolovanja.
Drugi zaključak ovih studija je da ljekari nedovoljno obraćaju pažnju na ove tegobe, ali i da same trudnice ne traže pomoć od svojih ljekara jer te bolove smatraju neizbježnim popratnim pojavama trudnoće. Utvrđeno je da su kiropraktički tretmani potpuno bezbolni i sigurni za majku i plod. Oni uspješno otklanjaju bolove bez upotrebe medikamenata i invazivnih metoda, pa prema tome predstavljaju metodu izbora u trudnoći.
Nevjerovatna izliječenja i izjave pacijenata pogeldati ovdje.
Copyright © 2020 Dr Boris i Bojana Škarica. Sva prava zadržana.
Nijedan dio ove publikacije ne smije se reprodukovati, prenositi, prepisivati, pohraniti u kakvom pretražnom sistemu. Ne smije se prevoditi na bilo koji jezik, u bilo kojem obliku ili na bilo koji način, bez pismene dozvole