34. nedelja trudnoće i beba nastavlja sa rastom. Dugačka je 45 cm i teška 2146 g. Ako bi se beba rodila u ovoj nedelji još uvijek bi moglo biti problema.
Hormoni posteljice aktiviraju stvaranje mlijeka u vašim dojkama. Beba urinira gotovo 1 litar urina dnevo.
Kako se približavaju posljednje nedelje trudnoće primjećujete da ste sve više zaokupljeni porođajem. U 34. nedelji je zaista pravo vrijeme da razmišljate o tome. Neke trudnice se u ovoj nedelji ne osjećaju prijatno, ali ni kasnije, ponajviše zbog povećanog pritiska u stomaku i leđima.
Ako dođe do prijevremenog porođaja ginekolog će vam prethodno dati injekcije sa kortikosteroidima koje će ubrzati sazrijevanje bebinih pluća i spriječiti komplikacije.
Neke trudnice primijete da im se između 34. i 36. nedelje spustio stomak. To znači da je beba zauzela položaj za porođaj stvarajući pritisak na grlić maternice. Grlić maternice se priprema za porođaj smekšavajući se u nekoliko zadnjih nedelja trudnoće. Kada se približite 36. ili 37. nedelji trudnoće glić maternice počinje da se skraćuje, a njegovo vanjsko ušće se polako otvara.
Tokom porođaja glić materice treba da se otvori 10 cm kako bi omogućio bebi da izađe. To je spor proces koji započinje u nekoliko zadnjih nedelja trudnoće. Tokom zadnjih nedelja trudnoće ginekolog će vam saopštiti više detalja o porođaju. Jedna od važnih stvari na koje ginekolog obraća pažnju u zadnjim nedeljama trudnoće je i veličine bebe. Uz upotrebu ultrazvuka može se procijeniti težina i veličina bebe. Ali ni ultrazvuk nije savršen!
Vaše tijelo se ozbiljno priprema za porođaj a pripremne kontrakcije postaju sve češće. Veličina i oblika stomaka u 34. nedelji zavisi od toga u kojem položaju se nalazi beba, koja vam je trudnoća po redu, kao i od vaše konstitucije. Neke žene nose svoje bebe visoko, a neke nisko. Neke žene misle da se pol djeteta može odrediti prema njegovom položaju u stomaku, odnosno prema obliku stomaka, što naravni nije tačno. U ovoj nedelji trudnoće dno materice se ubrzano podiže i nalazi na oko 5 cm iznad pupka. To može povećati pritisak na vaša krsta i noge, ali i diafragmu što otežeava disanje. U ovom periodu trudnoće i kasnije, naočito je važno da nađete vremena za odmor, sjednete i opustite se.
Vjerovatno ćete osjetiti poboljšanje kada se vaša beba u trećem trimestru konačno namjesti i spusti u malu kalicu. Kada se to desi primjetićete da vam je stomak niži. Takođe ćete primjetiti da lakše dišete jer se smanjio pritisak na diafragmu, pluća i ostale organe abdomena. To će vam omogućiti da tokom zadnjih nedelja još malo uživate u svojoj trudnoći.